- Konsorcjum ogłasza nabór wniosków o pożyczkę w ramach linii Pożyczka na cyfryzację z umorzeniem, który rozpocznie się od dnia 15.11.2024 r. o godz. 10:00 w trybie ciągłym, aż do wyczerpania alokacji.
- Konsorcjum może nabór zamknąć w przypadku przyjęcia wniosków o wartości przekraczającej 150% dostępnej alokacji.
- Wnioskodawcy zobowiązani są do złożenia prawidłowo wypełnionego wniosku o pożyczkę, harmonogramu rzeczowo-finansowego oraz ze wszystkimi oświadczeniami, upoważnieniami oraz wymaganymi załącznikami zgodnie z Regulaminem w zakładce „Dokumenty do pobrania„
- Dokumentacja aplikacyjna złożona przez podmiot ubiegający się o Jednostkową Pożyczkę, w tym wniosek o udzielenie Jednostkowej Pożyczki (dalej: Wniosek), biznes plan lub dokument równoważny, powinna jednoznacznie wskazywać na typ Inwestycji Końcowej będący przedmiotem finansowania oraz powinna być przygotowana w sposób umożliwiający Partnerowi Finansującemu dokonanie oceny zgodności przedmiotu i celu planowanej Inwestycji Końcowej z tym typem.
Szczegółowe informacje:
Pożyczka na cyfryzację przedsiębiorstw skierowana jest do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw posiadających siedzibę lub oddział w województwie warmińsko-mazurskim zgodnie z wpisem do rejestru przedsiębiorców w KRS lub CEIDG.
- Wartość Jednostkowej Pożyczki wynosi do 800 000,00 zł.
- Maksymalny okres spłaty Jednostkowej Pożyczki określony w Umowie Inwestycyjnej, nie może być dłuższy niż 84 miesiące od dnia jej uruchomienia, tj. wypłaty jakiejkolwiek kwoty Jednostkowej Pożyczki.
- Partner Finansujący na wniosek Ostatecznego Odbiorcy może udzielić karencji w spłacie kapitału Jednostkowej Pożyczki co do zasady na czas realizacji Inwestycji Końcowej, nie dłużej jednak niż na 6 miesięcy od dnia uruchomienia Jednostkowej Pożyczki, przy czym karencja nie wydłuża okresu jej spłaty, o którym mowa w pkt 5 powyżej.
- Oprocentowanie Jednostkowej Pożyczki na warunkach korzystniejszych niż rynkowe jest stałe w całym okresie jej obowiązywania i wynosi 2 % w skali roku.
Jednostkowe Pożyczki mogą finansować następujące rodzaje wydatków:
- usługi programistyczne lub/i gotowe oprogramowanie wraz z wdrożeniem (nabycie wartości niematerialnych i prawnych na własność lub w formie licencji) w celu opracowania/ wprowadzenia do praktyki rozwiązania cyfryzacyjnego, zapewniającego automatyzację procesów w przedsiębiorstwie,
- zakup środków trwałych, w tym sprzętu komputerowego, urządzeń / rozwiązań w zakresie transferu, przetwarzania i magazynowania danych, dostępu do chmury obliczeniowej, środki trwałe o niskiej wartości
- zakup rozwiązań / urządzeń podnoszących cyberbezpieczeństwo,
- usługi doradcze związane z opracowaniem i wdrożeniem mapy / planu cyfryzacji procesów w przedsiębiorstwie (jedynie jako element Inwestycji Końcowej).
- usługi doradcze i szkoleniowe związane z wdrożeniem i obsługą poddanych cyfryzacji procesów w przedsiębiorstwie (jedynie jako element Inwestycji końcowej).
Finansowanie usług doradczych i szkoleniowych o których mowa w pkt. 2 ppkt. 4) i 5) możliwe jest jedynie jako element uzupełniający dla Inwestycji Końcowej, a ich koszt nie może stanowić więcej niż 20 % wartości Jednostkowej Pożyczki.
Zasady dotyczące przyznawania umorzeń:
Podmiot ubiegający się o Jednostkową Pożyczkę określa we Wniosku kwotę umorzenia o jaką wnioskuje, biorąc pod uwagę warunki jego uzyskania określone w Części pn. „Preferencje przy udzielaniu Jednostkowych Pożyczek”.
Partner Finansujący w ramach oceny dokumentacji aplikacyjnej weryfikuje czy wnioskodawca spełnia warunki umożliwiające udzielenie umorzenia.
W przypadku spełniania warunków do udzielenia umorzenia, w Umowie Inwestycyjnej określana jest jego kwota jaka została przyznana w odniesieniu do danej Jednostkowej Pożyczki i warunki zastosowania określone poniżej.
Umorzenie stanowi pomoc de minimis albo pomoc publiczną, która może być udzielona, jeżeli spełnione są warunki przewidziane dla danej pomocy, zgodnie z zasadami i na podstawie przepisów o których mowa w Części dotyczącej „Zasad udzielania Jednostkowych Pożyczek podlegających regułom pomocy publicznej”. Kwota umorzenia stanowi jednocześnie wartość udzielonej z tego tytułu pomocy. Ostateczny Odbiorca uzyskuje prawo do otrzymania pomocy w formie umorzenia na podstawie zawartej Umowy Inwestycyjnej, z zastrzeżeniem pkt. 6 i 7.
Z zastrzeżeniem pkt. 6, Partner Finansujący dokonuje umorzenia ustalonej w Umowie Inwestycyjnej kwoty kapitału Jednostkowej Pożyczki po zakończeniu realizacji Inwestycji Końcowej, przedstawieniu przez Ostatecznego Odbiorcę dokumentów potwierdzających wydatkowanie środków zgodnie z przeznaczeniem (oraz ewentualnych innych dokumentów – jeśli dotyczy) i zweryfikowaniu kwalifikowalności tych wydatków przez Partnera Finansującego. W przypadku zastosowania umorzenia o którym mowa w Części III pkt. 1. ppkt. 6 -7 dokonanie umorzenia nastąpi 12 miesięcy od zakończenia inwestycji.
W przypadku gdy:
- nie dojdzie do wypłaty całej kwoty Jednostkowej Pożyczki,
- Ostateczny Odbiorca nie wykorzysta części wypłaconych na jego rzecz środków Jednostkowej Pożyczki,
- część wydatków poniesionych w ramach Jednostkowej Pożyczki nie będzie spełniała Zasad Kwalifikowalności,
- kwota umorzenia ulega odpowiedniemu obniżeniu i jest ustalana w oparciu o kwotę Jednostkowej Pożyczki wypłaconej i wykorzystanej na wydatki spełniające Zasady Kwalifikowalności, chyba że, ze względu na okoliczności wskazane w lit. a-c, cała Jednostkowa Pożyczka nie może być uznana za spełniającą Zasady Kwalifikowalności, co skutkuje brakiem możliwości dokonania umorzenia.
Obniżenie kwoty umorzenia, o którym mowa w pkt. 6 skutkuje również obowiązkiem dokonania odpowiedniej korekty udzielonej pomocy de minimis albo pomocy publicznej.
W przypadkach określonych w pkt. 6 lit. b-c umorzenie może nastąpić po dokonaniu zwrotu przez Ostatecznego Odbiorcę niewykorzystanej oraz niespełniającej Zasad Kwalifikowalności części Jednostkowej Pożyczki.
Umorzenie dokonywane jest wyłącznie na kapitale Jednostkowej Pożyczki w części Wkładu Funduszu Powierniczego pochodzącej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i nie może przekroczyć kwoty kapitału pozostałego do spłaty przypisanego do tego źródła finansowania na dzień dokonania umorzenia.
Wraz z umorzeniem kapitału Jednostkowej Pożyczki Partner Finansujący przygotowuje i przekazuje Ostatecznemu Odbiorcy nowy harmonogram spłat, który z tego powodu nie modyfikuje pierwotnie udzielonego okresu spłaty Pożyczki.