Strona główna » Pożyczki MŚP » Pożyczka Płynnościowa POIR 2023 » Pożyczka Płynnościowa POIR 2023 – Pytania i odpowiedzi
Maksymalna wysokość pożyczki wynosi 1 000 000,00 zł przy czym wielkość pożyczki może zostać zwiększona do 1 500 000,00 zł pod warunkiem udziału min. 30% wydatków inwestycyjnych wspierających przejście na gospodarkę niskoemisyjną poprzez inwestycje mające na celu poprawę efektywności energetycznej oraz korzystania z odnawialnych źródeł energii. Należy pamiętać, iż wartość wydatków inwestycyjnych nie może przekroczyć 40% wartości pożyczki.
Pamiętaj również, iż wnioskowana kwota pożyczki powinna wynikać z faktycznego zapotrzebowania na środki służące poprawie sytuacji firmy i zapewnieniu płynności finansowej, w tym w zakresie jej odbudowy.
Stowarzyszenie „CREP” może udzielić jednemu Przedsiębiorcy tylko i wyłącznie jedną pożyczkę.
Z pożyczki mogą skorzystać wszystkie podmioty spełniające m.in. następujące wymogi:
Nie ma dodatkowych opłat i prowizji z tytułu udzielenia pożyczki.
Oprocentowanie pożyczki co do zasady wynosi 0% pod warunkiem kwalifikowania się przedsiębiorstwa do pomocy publicznej lub pomocy de minimis.
W przeciwnym przypadku wsparcie może zostać udzielone na zasadach rynkowych gdzie oprocentowanie wynosi od 8,62 % do 11,62 %. Wysokość oprocentowania uzależniona jest również od sytuacji ekonomiczno-finansowej firmy oraz zabezpieczenia pożyczki.
Ponadto proszę pamiętać, iż:
Wniosek o Pożyczkę Płynnościową POIR 2023 wypełniamy w „Generatorze Wniosków”. Zanim wyślemy wniosek należy dołączyć wszystkie wymagane załączniki/dokumenty zgodnie z załącznikiem nr 1 do Regulaminu udzielania pożyczek.
Dokumenty złożone w wersji papierowej nie będą rozpatrywane.
Ponadto wszystkie dokumenty załączone do wniosku o pożyczkę muszą być podpisane. Jedynie w przypadku wygenerowanych elektronicznie dokumentów np. Zaświadczenie ZUS, zestawienie z sytemu księgowego czy wyciągi bankowe mogą zostać niepodpisane.
W przypadku osób posiadających podpis kwalifikowany:
UWAGA: Stowarzyszenie „CREP” nie przyjmuje dokumentów podpisanych za pomocą e-puap
W przypadku osób nieposiadających podpisu kwalifikowanego:
Przypominamy również, iż w przypadku złożenia niewypełnionego wniosku o pożyczkę lub bez wymaganych obligatoryjnie dokumentów oraz załączników wniosek będzie automatycznie odrzucany bez rejestracji i możliwości poprawy.
Nie ma wymaganego minimalnego okresu prowadzenia działalności.
Należy jednak pamiętać, iż w ramach instrumentu finansowane będą przedsięwzięcia polegające na zapewnieniu bieżącej płynności firmy lub odbudowie jej działalności w związku z trudnościami wynikającymi z bezpośrednich lub pośrednich skutków sytuacji gospodarczej związanej z:
Powyższy warunek podlega indywidualnej ocenie tj. czy uzasadnienie i dokumenty przedstawione przez przedsiębiorcę uprawdopodabniają wystąpienie problemów w ramach pkt. a) lub b).
Ponadto jest to pożyczka płynnościowa a nie na rozwój działalności.
Podajemy dane za zamknięte okresy obrachunkowe w tym przypadku to 2019,2020,2021.
Zgodnie z § 13 Regulaminu zabezpieczeniem pożyczki będzie:
oraz jedna z poniższych preferowanych form zabezpieczenia:
Zabezpieczenie należności z tytułu pożyczki wynosi minimum 100 % kwoty podstawowej pożyczki i jest ustalane po przeprowadzeniu analizy i ocenie ryzyka.
W sytuacji gdy Pożyczkobiorcą jest osoba prawna obligatoryjnym zabezpieczeniem jest co najmniej poręczenie cywilne wspólników lub/i członków zarządu.
W ramach Pożyczki Płynnościowej POIR2023 można sfinansować tylko bieżące raty leasingowe.
Z finansowania wykluczone są wszelkie spłaty kredytów i pożyczek oraz już opłacone raty leasingowe.
Operat szacunkowy powinien być nie starszy niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku.
W przypadku braku operatu szacunkowego należy złożyć oświadczenie o szacunkowej wartości nieruchomości wraz z podanym numerem KW, adresem nieruchomości oraz informacją, iż operat zostanie dostarczony maksymalnie przed dniem podpisania umowy pożyczki.
W przypadku posiadania operatu szacunkowego starszego niż 6 m-cy należy go złożyć wraz z oświadczeniem, iż dokonają Państwo jego aktualizacji i dostarczą go Państwo do SCREP maksymalnie przed dniem podpisania umowy pożyczki.
Zaświadczenie ZUS/US o niezaleganiu powinno być datowane nie później niż na 1 miesiąc przed datą złożenia wniosku o udzielenie pożyczki.
W przypadku braku zaświadczeń należy złożyć oświadczenie o niezaleganiu / zaleganiu wraz z uzasadnieniem oraz informacją, iż dokument zostanie dostarczony maksymalnie przed dniem podpisania umowy pożyczki.