Z pożyczki mogą skorzystać:
– mikro, mali i średni przedsiębiorcy, prowadzący działalność gospodarczą na terenie woj. warmińsko-mazurskiego tzn. posiadający siedzibę na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, zgodnie z wpisem do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym albo stałe miejsce wykonywania działalności gospodarczej, zgodnie z wpisem do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej;
– przedsiębiorcy ubiegający się o pożyczkę muszą wykazać, iż na dzień 31 grudnia 2019 r. nie znajdowały się w trudnej sytuacji, a obecnie:
Pożyczkę można przeznaczyć na pokrycie wydatków bieżących, obrotowych lub inwestycyjnych przedsiębiorstwa, w tym m.in. na:
sfinansowanie niezbędnych dla istnienia firmy inwestycji umożliwiających dostosowywanie się przedsiębiorstw do nowych warunków rynkowych (m.in rozwinięcie udogodnień teleinformatycznych, sieci dystrybucji zdalnej w tym kurierskiej).
Uwaga
Wydatki finansowane są w kwotach brutto, tj. z podatkiem VAT, bez względu na to, czy Pożyczkobiorca ma prawną możliwość odzyskania naliczonego podatku VAT.
Maksymalna wartość jednostkowej pożyczki wynosi do 400 000,00 zł
Przedsiębiorca może otrzymać więcej niż jedną pożyczkę płynnościową, w zależności od przeprowadzonej oceny indywidualnych potrzeb i możliwości spłaty, przy czym łączna wartość wszystkich udzielonych pożyczek płynnościowych nie może być wyższa niż 400 000,00 zł.
– łączna wartość wszystkich udzielonych pożyczek nie może być wyższa niż 400 000,00 zł.
– w szczególnych przypadkach maksymalna wysokość pożyczki nie może przekraczać:
Za udzielenie pożyczki Stowarzyszenie CREP nie pobiera żadnych opłat i prowizji.
1. W ramach pomocy de minimis
Na warunkach korzystniejszych niż rynkowe w ramach pomocy de minimis:
2. W ramach programów związanych z wystąpieniem pandemii COVID19
Na warunkach korzystniejszych niż rynkowe w wysokości i zgodnie z zasadami udzielania pomocy określonymi w Rozporządzeniu Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 14 kwietnia 2020 r. w sprawie udzielania pomocy z instrumentów finansowych w ramach programów operacyjnych na lata 2014-2020 w celu wspierania polskiej gospodarki w związku z wystąpieniem pandemii COVID-19, przy zastosowaniu obniżonych stóp oprocentowania co najmniej równych stopie bazowej (ustalonej zgodnie z komunikatem Komisji w sprawie zmiany metody ustalania stóp referencyjnych i dyskontowych, Dz. Urz. UE C 14 z 19.01.2008, str. 6.) obowiązującej w dniu 1 stycznia 2020 r., tj. 1,84%, powiększonej o co najmniej:
3. Na warunkach rynkowych
Maksymalny okres spłaty pożyczki nie może być dłuższy niż 72 miesiące (6 lat) od dnia jej uruchomienia.
Maksymalna karencja w spłacie rat kapitałowo-odsetkowych pożyczki wynosi 12 miesięcy
Wydatkowanie środków z pożyczki musi zostać należycie udokumentowane w terminie do 180 dni kalendarzowych od dnia wypłaty pełnej kwoty pożyczki, przy czym termin ten dotyczy daty wystawienia dokumentów potwierdzających wydatkowanie środków.
W uzasadnionych przypadkach, na wniosek Pożyczkobiorcy, termin ten może ulec wydłużeniu maksymalnie o kolejne 180 dni.
Dokumentem potwierdzającym wydatkowanie środków zgodnie z celem, na jaki zostały przyznane jest faktura lub dokument równoważny, w rozumieniu przepisów prawa krajowego, wystawiony nie wcześniej niż 1 lutego 2020r., z uwzględnieniem specyfiki wydatku.
Zabezpieczenia to: