W ramach popytowego systemu finansowania usług rozwojowych tj. w ramach środków unijnych będących w dyspozycji Stowarzyszenia „Centrum Rozwoju Ekonomicznego Pasłęka” nie jest możliwe kwalifikowanie kosztów usługi rozwojowej, która:
Zgodnie z zapisami zawartymi w Umowie Partnerstwa (str. 137) wsparcie dla przedsiębiorstw zostanie skoncentrowane na usługach najbardziej skutecznych z punktu widzenia ich potrzeb, w tym w szczególności na usługach doradczych i szkoleniowych. Ze wsparcia wyłączone natomiast będzie finansowanie seminariów i konferencji…”.
W związku z tym kongresu, konferencji czy seminarium nie można traktować jako usługi rozwojowej kwalifikowalnej.
W czasie zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może skorzystać z refundacji kosztów usług rozwojowych.
Zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca ma możliwość:
Rodzaje usług rozwojowych:
Usługi rozwojowe to działania, które pozwalają na rozwój osób/przedsiębiorstw/instytucji w nich uczestniczących. Przez usługi rozwojowe rozumiemy m.in. szkolenia, szkolenia techniczne, doradztwo, studia podyplomowe, mentoring, coaching. Pod pojęciem rozwój należy również rozumieć zdobycie kwalifikacji tj. uzyskanie certyfikatu potwierdzającego posiadaną wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne w czasie egzaminu lub innej formy uznania kwalifikacji bez elementu edukacyjnego. Innymi słowy za usługę rozwojową można uznać również sam egzamin, który pozwala nabyć konkretne kwalifikacje.
Baza Usług Rozwojowych (BUR) to ogólnodostępna internetowa baza zawierająca oferty szkoleń, studiów podyplomowych, kursów zawodowych, doradztwa, e-learningu oraz innych form wsparcia, dzięki którym pracownicy przedsiębiorstw rozwijają swoje kompetencje. Znajdują się w niej oferty z całej Polski, na które można pozyskać dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS), jak i te, których koszt w 100% pokrywają odbiorcy. Baza powstała aby maksymalnie ułatwić przedsiębiorcom wybór usługi rozwojowej, poznać opinie klientów o dostawcach usług, a także aby zapewnić jakość realizowanych usług. Instytucją odpowiedzialną za BUR jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Baza dostępna jest na stronie www.uslugirozwojowe.parp.gov.pl.
Informacji o zasadach udziału w projekcie udziela Operator: Stowarzyszenie „Centrum Rozwoju Ekonomicznego Pasłęka”. Informacje można uzyskać telefonicznie, e-mailowo lub poprzez kontakt osobisty:
– podregion elbląski: Ul. Józefa Piłsudskiego 11A, 14 – 400 Pasłęk, tel. 55 248 10 91/ 92/ 93
– podregion olsztyński: Ul. Wyszyńskiego 1/107 B, 10-457 Olsztyn (budynek B, Cezal Bussines Center), tel. 727-022-531
– podregion ełcki: ul. Mickiewicza 17, 19 – 300 Ełk, tel. 662-878-041 E-mail: biuro@screp.pl
Od 1 lipca 2014 roku obowiązuje nowe Rozporządzenie Komisji Europejskiej określające m.in. definicje mikro, małego i średniego przedsiębiorstwa. Z Załącznikiem nr 1 do rozporządzenia nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającym niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu można zapoznać się m.in. na stronie: http://www.parp.gov.pl/definicja-msp.